Головна » Полтава » Вороньківські гарбузи їдуть до Австрії

Голонасінні гарбузи на вороньківських полях«Баришівська зернова компанія», що орендує землі у Вороньківській сільській раді, підписала контракт з австрійцями на вирощення голонасінних гарбузів.Для їх переробки на території колишньої тракторної бригади колгоспу збудували цех, де насіння буде проходити обробку. Українські аграрії кажуть, що сьогодні гарбузовий бізнес найбільш прибутковий серед усіх культур. Гарбузове насіння використовують у фармацевтиці, кондитерській промисловості, хлібобулочному виробництві. Основну ж масу переробляють на олію – надзвичайно корисний і дорогий продукт. Найбільші партії  продукту вирушають до Австрії, яка постачає продукт у країни ЄС

На вороньківських землях вперше більше 2 000 га полів виділили під посів поки що рідкісних для наших земель голонасінних гарбузів. Для цього перейняли досвід у Хмельницькій та Рівненській областях. Постійно навідуються та консультують місцевих аграріїв й австрійські спеціалісти. Насіння, отримане з­за кордону та засіяне цієї весни, вже дало дружні сходи. Гарбузи виростили з мінімальним застосуванням гербіцидів, оскільки продукція призначена для фармацевтичної промисловості.

Для переробки та підготовки насіння на відправку закордон у Вороньках також створили відповідну інфраструктуру. Оскільки весь процес автоматизований, збудували сучасний цех з усім необхідним обладнанням. Австрійці передали комбайни для збирання, валкоутворювачі, очисні машини, мийки, сушки. Нині тривають пусконалагоджувальні роботи.

– Перед збором врожаю полем їдуть трактори і спеціальними насадками скочують гарбузи у валки. Комбайни наколюють плоди на шипи, насіння витягується вакуумом. А весь м’якуш перемелюється на невеликі шматки і залишається в землі. Це органічне добриво для підсилення родючості ґрунту. Уже в цеху переробки машини скидають насіння в ями для відстоювання у воді. Далі в контейнерах зерно стікає, після чого сушиться 12-14 годин. А потім мобільна віялка остаточно очищує насіння, його пакують у біг-беги і продукцію можна відправляти, – пояснює процес обробітку гарбузців спеціаліст ТОВ «Поділля» Юрій Казмірчук, який приїхав у Вороньки передавати досвід.

Щоб отримати добрий врожай, треба було подбати і про запилення суцвіття. Тому вороньківські аграрії заручилися допомогою пасічників і на поля вивезли 1300 бджолосімей. Пасічникам за кожну бджолосім’ю, яка працює на гарбузових полях, платять по 200 грн.

– Контракт з австрійцями ми підписали на один сезон. Але хочемо, щоб гарбузи увійшли в нашу сівозміну. Це добрий попередник під інші культури, – каже регіональний директор ТОВ «Баришівська зернова компанія», депутат обласної ради Василь Стасовський. – Цінова політика на аграрному ринку в останні десятиліття ставить аграріїв перед нелегким вибором: що, крім кукурудзи, соняшнику, сої, сіяти, щоб не мати збитків? А ми цьогоріч побачили, що з пшениці при всіх затратах, прибутку – нуль. А от гарбузове насіння зараз найвигідніше. Правда, тільки в умовах експорту.

 Гарбузи – найвигідніша культура

Товариство планує закупити весь набір техніки і вже без сторонньої допомоги вирощувати і продавати гарбузове насіння. Крім того, до цього процесу планують залучити й місцеве населення.

– Ми укладемо договори з охочими, забезпечимо посадковим матеріалом для вирощування на присадибних ділянках гарбузів, а потім будемо купувати у них насіння. Також на полях посіяли 15 сортів імпортної квасолі і так само плануємо співпрацювати з приватним сектором по вирощуванню і цієї культури. Так вдасться деякою мірою вирішити актуальну для села проблему безробіття та безгрошів’я, а ми збільшимо посівні площі, – пояснив Василь Стасовський.

І хоча цех з переробки гарбузового насіння ще не запрацював, село занепокоєне. Місцеві жителі побоюються, що через воду, яку після миття насіння будуть зливати у невеличку річку, водойма вийде з берегів і підтопить дороги чи городи. Але Василь Стасовський запевнив, що переробка буде відбуватися за європейською технологією, ситуація під контролем спеціалістів і досвід дозволяє продумати все до найменших дрібниць. Тож ніякої загрози нове виробництво для Вороньків не несе.

 Марина ФРАНЧУК

 

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Коментарів поки немає ... Будьте першим!

Залишити коментар

Ви повинні бути увійти в Щоб залишити коментар.

Besucherzahler meet and chat with beautiful russian girls
счетчик посещений
Яндекс.Метрика
Новий сайт

Шановний читачу! Ви знаходитесь на архівній версії сайту. Ласкаво просимо на новий сайт "Подій та коментарів": podii.com.ua