Головна » Політика життя » День виборів: 25 жовтня —  голосуємо відповідально!

Ôîòî Áîðèñà Êîðïóñåíêî 01.10.2007 ÂûáîðûКожен з нас мріє про чисті вулиці, охайні сквери та парки, вчасне вивезення побутового сміття, теплі квартири взимку та міський транспорт, що ходить за розкладом і квиток на який коштує не захмарну суму. Все це реально. Якщо ми грамотно та відповідально обиратимемо депутатів до місцевих органів самоврядування. Адже саме завдяки їхній чесності та вмінню раціонально господарювати, ми житимемо або згідно з європейськими стандартами, або, так би мовити, на околицях цивілізації.

 

Важка наука – вибори

Щоб зробити свідоме волевиявлення на місцевих виборах 25 жовтня цього року, звичайному українцю – людині, не дотичній до політики, треба провести за вивченням чинного законодавства не одну годину. Адже головна відмінність нашого законодавства на цих виборах – величезна кількість процедур. Законодавці прописали всі можливі та неможливі нестандартні ситуації, щоб попередити підкуп, шахраювання тощо.

Друга відмінність українських виборів – тотальна недовіра всіх і всюди. Кандидати в депутати прискіпливо кон­тролюють своїх опонентів. Щоб не дай Боже, собі «хрунів» не накупили.

– В Україні виборці не довіряють нікому, – говорить громадський діяч, експерт з виборів та розвитку територіальних громад та з розробки стратегій соціального партнерства ОБСЕ Сергій Ткаченко. За словами представників ОБСЄ, цілком довіряють засобам масової інформації – всього 5,7%  українців. Скоріше довіряють – 44,5%. Скоріше не довіряють – 26,6%. Зовсім не довіряють – 17%. Інші – не можуть визначитися взагалі.

– Яка з виборчих систем найліпша для України?

– Немає хороших чи поганих систем, – вважають експерти. Для кожної країни, зважаючи на рівень її історичного розвитку та розвитку свідомості її громадян­суб’єктів виборчого процесу, є свій – найоптимальніший варіант. На цих виборах, по суті, застосовуватимуть  три виборчі системи.

– Першу ми добре знаємо. Це – мажоритарна виборча система. Згідно з нею обирали депутатів до Верховної Ради України. Мерів міст за цією системою ми обирали, до сільських та селищних рад, сільських, селищних голів з чисельністю менше 90 тисяч виборців. Це – система відносної більшості. Для перемоги кандидат повинен набрати відносно інших кандидатів більшість голосів.

Друга – мажоритарна система абсолютної більшості. Її використовують на виборах міських голів з чисельністю виборців більше 90 тисяч. Кандидату, щоб перемогти, треба набрати абсолютну більшість голосів виборців, які беруть участь у голосуванні. Тобто, 50% + 1 голос. Якщо в першому турі ніхто з кандидатів не набирає потрібної кількості голосів, призначають другий тур. У ньому змагатимуться два кандидати з найбільшою кількістю голосів.

Третя – пропорційно­виборча система. Вона є найскладнішою і до неї найбільше зауважень. За допомогою пропорційно­виборчої системи обиратимуть депутатів обласних рад, усіх міських  та районних рад, – пояснив експерт.

12088316_1047876038566092_5972598834550081868_n У депутати я б пішов…

Можливість самовисування, без участі політичної сили, залишилася на виборах сільських, селищних і міських голів. А от кандидатів у депутати міських, районних та обласних рад, висували винятково політичні сили. Тобто, політичні партії на місцях набувають усе більшого впливу та повноважень. Втім, як і відповідальності. Політологи називають це певним недоліком виборчої системи. Адже це позбавляє виборця права голосувати за конкретного кандидата – не члена політичної сили. А якість останніх – під великим питанням. Скажімо, в тій же Німеччині виборці голосують окремо за кандидата і окремо за партію.

Виборчу систему, яку використають на цих місцевих виборах, випробовували лише один раз – на виборах у Санкт­Петербурзі. Сьогодні вже більшість політологів говорять, що на виборах до Верховної Ради України ми матимемо вже іншу виборчу систему. Адже цей варіант системи в кінцевому результаті дає перепредставлення та недопредставлення різних округів. 15% округів матимуть всього по 2­3 депутати. Деякі – взагалі не будуть представлені. Для районів та обласних рад – це великий недолік. Адже приблизно 20% округів не матимуть своїх представників, коли формуватимуть обласний бюджет, визначатимуть долю комунального майна, видаватимуть ліцензії на користування надрами тощо.

 Олена ПОЛТАВКА

 

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Теґи:

Коментарів поки немає ... Будьте першим!

Залишити коментар

Ви повинні бути увійти в Щоб залишити коментар.

Besucherzahler meet and chat with beautiful russian girls
счетчик посещений
Яндекс.Метрика
Новий сайт

Шановний читачу! Ви знаходитесь на архівній версії сайту. Ласкаво просимо на новий сайт "Подій та коментарів": podii.com.ua