Головна » Політика життя » Як голосувала Полтавщина?

Вибори на Лохвиччині: з привітаннями та без порушень

 

Фото Марини Франчук

Фото Марини Франчук

18 сільських дільниць Лохвицького району у день виборів проінспектували журналісти газети «Події та коментарі». Багато учасників виборчого процесу відзначають, що у цілому вибори в масштабах України відбулися демократично, міжнародні спостерігачі теж підтверджують загальне зменшення кількості порушень. День волевиявлення минув без пригод.

Всюди до виборчого процесу комісії підготувалися по­різному. Для одних головним було провести вибори відповідно чинного законодавства і виконати покладену на них місію. Інші ж підійшли до справи творчо.

Практично на кожній дільниці були розміщені плакати із загальною інформацією стосовно прав громадян. Біографічні відомості про кандидатів на сільських голів можна було побачити лише у половині дільниць (до речі, у Полтаві майже ніде не вивішували біографій та інформації про кандидатів). А окремі комісії на власний розсуд вирішили відзначити тих, для кого ці вибори є першими в житті. Вісімнадцятилітніх, наприклад, вітали у Бербеницях, а для іменинників різного віку, для кого неділя була святковим днем, у Скоробагатьках приготували букети квітів.

У Вирішальному, єдиному з відвіданих протягом дня сіл, виборці могли детально ознайомитися із зразками бюлетенів ще на вході до дільниці. Також  була розміщена вичерпна інформація про межі округів, а на вході дільниці у школі людей зустрічало повідомлення з переліком громадян, які цього року отримали право голосу в зв’язку з набуттям повноліття — таких тут п’ятеро.

Цікава закономірність щодо відвідуваності громадян. На невеликих сільських дільницях, де кількість виборців не перевищувала 300 осіб, основна маса побувала у дообідній період і більш злагоджено — явка тут нерідко перевищувала 50%. Натомість у більших селах люди йшли голосувати менш охоче, та й процес розтягнувся в часі.

На дільницях побували представники ОБСЄ, які, втім, ділитися своїми спостереженнями відмовилися — це, мовляв, заборонено до оприлюднення офіційного звіту. Однак відзначили, що всюди їх зустрічали доброзичливо. Значних порушень іноземці не знайшли. Але дуже дивувалися, як із метою економії часу акти та деякі інші документи були підготовлені й підписані заздалегідь – лишалося внести тільки цифри за фактом підрахунку.

Грубих порушень у Лохвицькому районі виявлено не було. Напередодні були конфліктні ситуації навколо друку бюлетенів, а в день голосування – затримка відкриття на одній із дільниць. Щоправда подекуди траплялися агітаційні плакати, деякі — безпосередньо біля виборчих дільниць. Особливо щедрою в цьому плані виявилась Лохвиця, яку наприкінці робочого тижня масово заклеїли агітматеріалами однієї з політичних сил і кандидата від неї, що, однак, на кінцевий результат перегонів не вплинуло.

Вибори на Чорнухинщині: другий тур у Вороньках?

Фото Олени Задорожної

Фото Олени Задорожної

У Чорнухинському районі на виборах працювала 21 дільниця. У місцевому реєстрі трішки більше 10 тисяч виборців. І хоча з них проголосувало лише 6066 осіб, та район виявився лідером по явці в області.

25 жовтня чорнухинці, які прийшли на виборчі дільниці, отримували 4 бюлетені та голосували за депутатів до обласної, районної, селищної рад та за кандидата на посаду селищного голови. У Чорнухах відкрили 2 дільниці – №530931 в Центрі культури та дозвілля і №530932 в школі. На них працювало по 16 членів комісії та по 9 спостерігачів від різних партій. Черг майже не було. І до 16 год. основна маса виборців уже проголосувала. Хоча на «шкільну дільницю» останній охочий до волевиявлення завітав за кілька хвилин до 20:00.

– Ніяких порушень під час виборів не зафіксували, – говорить голова дільничної виборчої комісії №530931 Любов Ткаліч. – 24 жовтня чорнухинські дільниці інспектували представники ОБСЄ. Ніяких зауважень не зробили, хоча перевіряли все досить ретельно.

І хоча явка на виборах у Чорнухинському районі була середньою, та в області вона виявилась найвищою – 60,4%. Виборці говорили, що голосували з надією на позитивні зміни.

 «Нова система місцевих виборів складна і недосконала»

 

Талони, підписи у списках, невикористані бюлетені, які треба ще й погасити – усе звірялося і лише потім відкривалися скриньки, бюлетені сортувалися за типами і починався безпосередньо підрахунок за відповідну партію чи кандидата.

Загалом же члени виборчих комісій працювали з 7-ої ранку 25 жовтня, а повністю завершили свою роботу ввечері наступного дня. Але на підготовку до виборів у Чорнухах знадобилося набагато більше часу. Районну виборчу комісію створили ще 7 вересня. Та й семи тижнів замало для того, щоб повністю розібратися у новому законодавстві.

Фото Олени Задорожної

Фото Олени Задорожної

– Дуже складний і недосконалий новий закон. Навіть люди, які мають великий досвід роботи на виборах, стикалися з багатьма незрозумілими моментами. І коли я зверталась в ЦВК за роз’ясненнями, то мені так і казали, що є розбіжності, – коментує голова Чорнухинської районної виборчої комісії Олена Зрібняк. – Крім того, в районі 26 виборчих округів і потрібно було протоколи скласти згідно з кожним. А це набагато більше роботи. Щодо формування дільничних виборчих комісій – в одній статті написано, що не мають права бути членами ДВК особи, які прописані, але не проживають за місцем реєстрації. В іншій статті пояснюється, що в чорнухинській комісії може сидіти хоч львів’янин. Також люди хотіли бачити автобіографії кандидатів на виборчій дільниці, а їх не дозволили розмістити. Багатьом виборцям, на мою думку, незрозумілим був сам бюлетень – чому біля назви партії вказано 2 прізвища (лідера і кандидата) й чому немає графи «Не підтримую жодного». Можливо, саме через її відсутність у районі й зіпсували 151 бюлетень, в яких то кілька позначок, то взагалі їх немає або все перекреслено.

Але в той же час у новій системі кращий розподіл обов’язків, що дозволило прискорити підбиття підсумків голосування за кандидата в депутати до обласної ради.

За попередніми підрахунками у Вороньках може відбутися другий тур виборів сільского голови. За даними паралельного підрахунку голосів у півфінал вийшли чинний голова Анатолій Басенко та його конкурент Анатолій Іващенко. У них за оперативною інформацією голосів порівну. Зважаючи на великі обсяги даних, специфіку нового законодавства та стислі терміни на підготовку, процес підрахунку голосів дещо затягнувся. Коли матеріал готувався до друку, ЦВК оприлюднила інформацію лише з кількох областей. Про остаточні підсумки виборів та переможців перегонів читайте в наших наступних випусках.

 Олена ЗАДОРОЖНА, Олег ДОЛЕНКО, Марина ФРАНЧУК

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Коментарів поки немає ... Будьте першим!

Залишити коментар

Ви повинні бути увійти в Щоб залишити коментар.

Besucherzahler meet and chat with beautiful russian girls
счетчик посещений
Яндекс.Метрика
Новий сайт

Шановний читачу! Ви знаходитесь на архівній версії сайту. Ласкаво просимо на новий сайт "Подій та коментарів": podii.com.ua