Головна » Різне » Судинна катастрофа: як розпізнати і що робити?

Постійні стреси і перевантажений темп життя вкорочують віку тисячам українців. Тим, кого вдається врятувати, майже неможливо повернути колишню працездатність. Після удару люди заново вчаться рухам і координації, а у найгірших випадках – вчаться говорити. І одна з найтривожніших тенденцій – це проблема не тільки лiтнiх людей

Кого вражає інсульт і як допомогти – розповіла Олена Вірьовка, обласний позаштатний невропатолог, завідуюча неврологічним відділенням Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В.Скліфосовського

Що таке інсульт?

Інсульт — це судинна катастрофа, яка відбувається внаслідок порушення мозкового кровообігу. Причиною є раптова закупорка чи розрив судини у частині мозку.

Коли виникає закупорка мозкової артерії, певна ділянка мозку перестає отримувати достатньо крові та гине через ішемію (нестачу кисню). Ураження ділянки мозку викликає ішемічний інсульт.

Якшо мозкова артерія розривається, то внаслідок крововиливу у тканину або оболонки мозку потрапляє певна кількість крові – виникає внутрішньочерепний крововилив (гематома), який стискає оточуючі чи прилеглі тканини мозку та порушує їх кровопостачання. Ураження головного мозку, шо спричинені розривом мозкової артерії, називають геморагічними інсультами.

Якщо порушення мозкового кровообігу триває довше, ніж кілька годин, нервова тканина може зазнати незворотних ушкоджень.

Розрив судини нагадує вибух, який може мати більшу чи меншу руйнівну силу. У випадках «потужного вибуху» виникає великий крововилив (об’ємом понад 50-60 мл), який спричиняє значне підвищення тиску всередині черепа і несе пряму загрозу життю.

У більшості випадків безпосередньою причиною інсульту є кров’яний згусток чи крововилив. У деяких осіб протіканню крові по артерії може перешкождати пухлина, інфекційне ушкождення чи набряк головного мозку.

Під час інсульту особливо важлива швидка реакція оточуючих, оскільки кожна втрачена хвилина визначає подальше життя хворого.

 Звідки беруться тромби і закупорки?

Атеросклероз. Перші жирові відкладення у стінках наших артерій з’являються у віці близько 10 років. З часом ці жирові маси збільшуються, утворюючи так звані бляшки і «забиваючи» судини (це дещо нагадує «заростання» каналізаційних труб відкладеннями омилених жирів та мулу). Це явище отримало назву атеросклероз. Чим товстішими стають відкладення, тим менше стає просвіт артерії, що забезпечує плин крові до певної ділянки мозку. Розвиток атеросклерозу прискорюють фактори ризику: куріння, підвищений кров’яний тиск (артеріальна гіпертензія), споживання великої кількості тваринних жирів, надмірна вага та малорухомий спосіб життя, цукровий діабет (особливо — при неналежному контролі рівня глюкози в крові). Про активність атеросклерозу і підвищений ризик ускладнень свідчить високий рівень холестерину у сироватці крові.

Атеротромбоз. Атеросклеротична бляшка може пошкодитися та розірватися, і на місці ушкодження зсідається кров, утворюючи «корок» (тромб), що здатен повністю чи частково закрити артерію для кровотоку. Крім того, потік крові може відірвати частину тромбу, що утворився на поверхні бляшки, і понести його далі, доки він не перекриє просвіт дрібнішої судини, шо знаходиться в головному мозку.

Кардіогенна емболія. У частині випадків (наприклад, при одному з варіантів серцевої аритмії — фібріляції передсердь) тромб утворюється в серці і вже звідти потрапляє у мозок, що призводить до ішемічного інсульту.

 Як розпізнати інсульт?

Попросіть хворого посміхнутися, і якщо він не зможе цього зробить (або його посмішка буде кривою), негайно викликайте лікарів.

  1. Попросіть людину вимовити просте речення. Наприклад: «Яскраво світить сонце». Під час інсульту мова сповільнюється, людина не може запам’ятати простий текст.
  2. Попросіть його підняти обидві руки. Якщо це інсульт, хворий не зможе цього зробити або підніме лише одну руку.
  3. Попросіть висунути язик. Викривлений, повернений, западаючий язик — теж ознака інсульту.

Якщо у Вас або у когось поруч із Вами виникли ці ознаки — терміново телефонуйте 103! Якщо потерпілого протягом 3-х годин доставити до лікарні — наслідки інсульту можуть бути повністю усунені

Кевін Сорбо пережив чотири інсульти і вчився заново ходити. Вважає себе щасливчиком, тому що не зазанав порушень мовиЦікавий факт: Скільки інсультів переніс Геркулес?

Серіал «Геркулес: Легендарні подорожі» став доленосним для актора Кевіна Сорбо, який зіграв головну роль. Він зробив його знаменитим і ледь не коштував життя. Під час зйомок між 4-м і 5-м сезоном він прокинувся одного ранку з пеленою туману перед очима. Продюсери приховали, що у Кевіна стались три інсульти. «Насправді їх було чотири… Останній згусток крові розсмоктався по дорозі в госпіталь «Сідарс Сінай» в Лос-Анжелесі… Він впливав на мою мову. Мені пощастило», – зізнався актор через майже 15 років після завершення серіалу. Чотири місяці після інсульту він вчився знову ходити.

 

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Коментарів поки немає ... Будьте першим!

Залишити коментар

Ви повинні бути увійти в Щоб залишити коментар.

Besucherzahler meet and chat with beautiful russian girls
счетчик посещений
Яндекс.Метрика
Новий сайт

Шановний читачу! Ви знаходитесь на архівній версії сайту. Ласкаво просимо на новий сайт "Подій та коментарів": podii.com.ua